YULAF EZMESİNDEKİ SÜRPRİZ

YULAF EZMESİNDEKİ SÜRPRİZ

diyetisyenselen
10 Tarif | 11 Takipçi

Başlığı okuyunca ne sürprizi diyebilirsin ama yulaf ezmesi hakkında anlattıklarımdan ve tatlı gibi olan pratik tarifimi denedikten sonra bana hak vereceğini düşünüyorum.

Öncelikle akıllarda beliren soru şu: Neden illa yulaf ezmesi yemeliyiz? Klasik peynirli yumurtalı ekmekli kahvaltımız iyi değil mi? Tabii ki çok iyi ve faydalı ancak her gün aynı kahvaltıyı yapmak hem seni hem de metabolizmanı sıkar ve özellikle kilo verme sürecindeysen aynı döngüye alışır ve kilo vermen sekteye uğrayabilir. Bunun yanında yulaf ezmesi de tam tahıl ekmek gibi sağlıklı bir karbonhidrattır ama aynı karbonhidrata sahip miktarların lif oranlarını karşılaştırdığımızda yulaf ezmesi ekmeğe göre neredeyse 2 katı kadar lif içeriğine sahiptir. Beyaz ekmeğe karşı gücünü söylemiyorum bile. Sağlıklı bir bireyin günde 25-30 gram arası lif alması gerekir ama araştırmalara bakıldığında ortalama olarak bunun yalnızca yarısına ulaşabildiğimiz g.rülüyor. Yulaf ezmesi, lif alımımızı arttırmak için ideal bir seçenektir. İçerdiği lifin yapısına da bakarsak yarısı çözünebilir yarısı da suda çözünmeyen lif içerir. Özellikle suda çözünmeyen lif olan selüloz içeriği, bağırsaklarında problem yaşıyorsan, sana tam da ihtiyacın olan çözümü sunar. Çözünebilir lif olan betaglukan içeriği ile de kan şekerinin dengeli olmasını sağlar, kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

Yulaf ezmesinin glisemik indeksi düşüktür ve böylece seni uzun süre tok tutar. Uzun vadede ise çağımızın sendromu olan insülin direncine karşı korur. Bağışıklığın için muazzamdır. Hasta olmamak için betaglukan takviyesini duymuşsundur belki, işte yulaf ezmesi yiyerek doğal yollardan bunu sağlayabilirsin. En can alıcı nokta ne biliyor musun? Özellikle bel bölgesi olmak üzere yağ kaybını destekler. Tabii ki tek başına mucize olduğunu söylemiyorum ama sağlıklı beslenme & egzersiz düzenine eklediğinde karın çevresindeki farkı görebilirsin. Lif alımının sağlığımıza nasıl iyi geldiğini detaylı şekilde okumak istersen yazımın altına koyacağım linke tıklayabilirsin. Bunun yanında demir, E vitamini, B grup vitaminleri ve selenyumdan zengindir. Bunların toplamı ne yapar biliyor musun? Metabolizmanı canlandırır, hücrelerinin toksinlerle daha iyi savaşmasını sağlar.

YULAF EZMESİNDEKİ SÜRPRİZ_2

Hani hep maruz kaldığımız yağları yakan yiyecek, çay söylemleri var ya, işte o bilimsel olmayan yöntemlerden ziyade haftada 2 kere hayatına yulafı katman sana tüm bu faydaları sağlayacaktır. Yulaf ezmesinin 3 hali vardır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan, yulaf tanesinin kavrulup ezilmiş hali iri taneli yulaf ezmesi (ingilizcesi rolled oats), yulaf tanesinin sadece kırılmış yani daha küçük parçalar olan hali (steel cut oats) ve hızlı pişirmek için yapılmış olan yulaf ezmesi (quick-cooking oats). Ben her iki halini de kullanıyorum ama yaygın olarak bulunan iri taneli yulafı alıp kullanman daha kolay olacağı için onu almanı öneririm. Steel cut gibi küçük taneli olsun, ben yerken böyle kremamsı tat seviyorum ama fazla da bütçe ayırmak istemiyorum dersen iri taneli yulafları blenderdan geçirip küçültebilirsin.

Yulaf ezmesini ya çok seversin ya da alışamazsın gibi bir algı vardır ama alışamayanların yanlış şekilde yediğini düşünüyorum. İri taneli olan yulafı hiç bir işlemden geçirmeden yalnızca süt veya yoğurtla yiyince içindeki şaşırtan lezzet ortaya çıkamıyor ve bence bu yüzden önyargıyla yaklaşılıyor. O nedenle tatlandırmanın farklı yollarına gel birlikte bakalım… Yulaf ezmesini pişirerek yulaf lapası olarak da yiyebilirsin ama ben daha çok geceden güzel bir kavanoza koyup karıştırdığım ve sabaha kadar buzdolabında bekletip içimi ferahlatan tatlı olarak yemeyi daha çok seviyorum. Kış aylarında sıcak yulaf lapası tercih edilebilir tabii ki ancak bahar geldi, yaz geliyor ve içimiz ferahlamak istiyor. Bunun yanında evde granola yapıp yiyerek veya sağlıklı cafelerde granola yiyerek de yulaf ezmesiyle tanışabilirsin. Tariflerim arasında bulunan ‘Selen Karışımı Yulaf’ veya ‘ Kakaolu Yulaf Lapası’ tarifimi de denersen seveceğine eminim.

Sağlıkla ve lezzetli günlere,

İlgili Tarifler

Haftanın Beğenileni
[[ recipe.title ]]

[[ recipe.website_username ]] / [[ recipe.day ]].[[ recipe.month ]].[[ recipe.year ]]


[[ recipe.prep_time ]] dk [[ recipe.difficulty ]]

Yorumlar

En yardımcı üç yorum
[[ comment.website_username ]]
[[ comment.day ]].[[ comment.month ]].[[ comment.year ]]

[[ comment.comment ]]

Yorum (0-)
Profile Picture
[[ comment.website_username ]]

[[ comment.day ]].[[ comment.month ]].[[ comment.year ]]

[[ comment.comment ]]

Yorum faydalı ([[comment.like]]) Yorum faydalı ([[comment.like]])

Profile Picture
[[ comment.website_username ]]

[[ comment.day ]].[[ comment.month ]].[[ comment.year ]]

[[ comment.comment ]]

Yorum faydalı ([[comment.like]]) Yorum faydalı ([[comment.like]])

Hemen üye ol, en güzel tariflerini herkesle paylaş!